Sun08182019

Last update08:23:39 AM GMT

Profile

Layout

Direction

Menu Style

Cpanel
Back Страна Під блакиттю весняною сушить березень поля

Під блакиттю весняною сушить березень поля

  • PDF

Сьогодні 70 років від дня народження Івасюка Володимира Михайловича (1949-1979), композитора, співака, поета. Народився у м.Кіцмань на Буковині, здобув мистецьку освіту, а також медичну. Став одним із основоположників української естрадної музики, у доробку митця понад 100 пісень, багато інструментальних творів, музики до вистав.

 

Своїм творчим і виконавчим талантом обумовив надзвичайний сплеск української культури, зокрема, і  у поєднанні нового і багатющої минувшини. На тлі активного тоді дисидентського руху такий потужний культурницький порух складав велику небезпеку для московства, це і визначило загин В.Івасюка за характерних для тодішнього режиму – «нез’ясованих обставин».

 4 ч. – 120 років  тому  пішов із життя  Білозерський  Василь  Михайлович (1825-1899), громадський, політичний  і  культурний  діяч. Народився  на  х. Мотронівка  на  Чернігівщині, освіту  здобув  у  Київському  ун-ті, вчителював. Став  співорганізатором Кирило-Мефодіївського  братства, розвинув  ідеї  християнського  соціалізму, виступив  за  об’єднання  всіх  слов’янських  народів  у  республіканську  федерацію (без Московії, як не слов’янської утвори), де  провідну  роль  відводив  Україні. Оскільки все це  протирічило   московській «третьоримності», тому в 1847р. був засланий до Сибіру.

5 ч. – минає 160 років від народження Білиловського Кесара Олександровича (1859-1938), поета, перекладача, видавця, лікаря. Народився у с.Стополівка на Полтавщині, фахову освіту здобув у Єнському ун-ті в Німеччині, працював за фахом у різних містах імперії. Одноразово займався творчістю, друкувався у галицьких виданнях «Світ», «Зоря», «Українська муза», популярними були його поезії «В чарах кохання», «Вечірня пісня» і ін. Перекладав українською поезії Ф.Шіллера,  Й.Ґете, а німецькою – твори Т.Шевченка.  Був у дружніх стосунках з І.Франком.

8-12 ч. 850 років тому вчинено розорення Києва (1169р.) – політичного, культурного і релігійного центра української державності – Київської Русі, силами коаліції князів із північних і східних  земель на чолі з Андрієм Боголюбським, – в ході міжусобних воєн. Потребувалося не одне століття, щоб стольний град Київ відновив свою велич в усіх вимірах. А на теренах погромників, змішаних з половецтвом, з додаванням незабаром монголо-татарського ординства, запанувала тотальна гібридність – у способі життя, у родоводі, в культурі, в історії, у повадках і навіть у самоназві, і яка й наразі має демонічний прояв – у перманентному загарбництві.

9 ч. – 205 літ тому народився Шевченко Тарас Григорович (1814-1847), поет, письменник, живописець, гравер, політичний та громадський діяч. Народився у с.Моринці на Черкащині, рано втратив батьків, терпів великі поневіряння. Відчувши потяг до малярства, сам докладав зусиль до розвитку цього хисту, що, урешті, і призвело до його викупу із кріпацтва і навчання у Петербурзькій академії мистецтв, тоді ж розпочав

літературну творчість. За антиімперські твори та участь у Кирило-Мефодіївському братстві був «забритий у москалі». Збірка поетичних творі «Кобзар» стала безсмертним і рятівним явищем для підневільної України. У «совєтську» добу твір не підлягав забороні, позаяк московський народоморний режим перелицював царизм у секретаризм, охранку – у «народний» комісаріат, дворянство – у партійну номенклатуру, а кріпацтво – у колгоспний «лад».

11 ч. – 100 років від дня народження Ласовської-Крук Мирослави Семенівни (1919), письменниці, живописця, громадської діячки. Народилася в с.Ясениця Турків на Бойківщині, мистецтву навчалася у м.Львові та Парижі, урешті, емігрувала до США, де продовжила навчання малярству, очолювала культурницькі організації українців, зайнялася літературною творчістю. Є автором п’єс «День Мазепи», «Володимир Великий», роману «Дзвінка молодість», повісті «Під чорним небом» і ін., серед робіт, як художника – портрети, композиції.

15 ч. –  минає 160  років  від  народження  Шухевича  Володимира  Осиповича (1849-1915), етнографа, педагога,  публіциста, громадського  діяча. Народився в с. Тишківці на Гуцульщині, освіту здобув у Львівському ун-ті, вчителював, Став  членом  Наукового  Товариства  ім. Т.Шевченка, організатором  і  керівником  численних  громадських  організацій, заснував  дитячий  журнал  «Дзвінок», видавав  дитячі  книги, читанки, є  автором  5-томної  праці  «Гуцульщина», був  членом  Австрійського  товариства  з  народознавства. Онук В.Шухевича – Роман Шухевич став головним командиром Української Повстанської Армії.

15 ч. – 1939 року Сойм Карпатської України проголосив повну державну незалежність краю. Абсолютну більшість у законодавчому органі складали представники Українського Національного Об’єднання. Парламент також затвердив Конституцію, державний устрій –  президентську республіку, державну мову – українську. Державним прапором було визначено – синьо-жовтий, мова – українська. Президентом Карпатської України обрано Августина Волошина.

!7 ч. – 100 років від дня народження Коломієць Олексія Федоровича (1919-1994), письменника, драматурга. Народився у с.Харківці на Полтавщині, освіту отримав у Харківському ун-ті, перебував на редакційній роботі, є автором драматичних творів «Горлиця», «Одіссея в сім днів», «Спасибі тобі, моє кохання», «Дикий Ангел», «Запорозька Січ», «Камінь русина» і ін. Особливу популярність здобула комедія «Фараони», яка ставилася у 71-у театрі, з великим інтересом слухалася по радіо.

18 ч. – 200 років тому народився Заклинський Олексій Онуфрійович (1819-1891), священик, композитор поет,. Народився у с.Озеряни в Галичині, освіту отримав у Віденському ун-ті та Львівській духовній семінарії, присвятив себе духовному служінню, обирався послом до Галицького сейму та Австро-Угорського парламенту, добився встановлення  українського єпископату у м.Станіславові, розбудовував храми, викладав богослов’я. Є автором  історичної ваги мемуарів , пісень «Там, де чорна гора», «Щоб я крила мав» і ін.

19 ч. – минає 130 років від народження Судомора Охріма Івановича (1889-1968), художника, графіка. Народився у м.Борисполі Київщини, мистецтву навчався в іконописній майстерні Києво-Печерської Лаври та в Київській художній школі. Працював у книжковій графіці в різних виданнях,

зокрема, ілюстрував збірки казок, а також твори Б.Грінченка, Т.Шевченка, О.Вишні. У 1949 р. був засуджений кривавими «драматургами»  нквс за «ухил у формалізм та буржуазну стилізацію», амністований у 1955р., але у спілці художників не поновлений.

19 ч. – 120 років від дня народження Любченка Аркадія Панасовича (1899-1945), письменника, редактора. Народився у с.Старий Животів, нині – Вінниччина. Належить до числа літераторів, змарнованих московським тоталітаризмом та німецько-радянською війною. У доробку митця оповідання, повісті, п’єси, редагував видання. Разом з поетом Миколою Хвильовим побував у селах України під час голодомору. У період окупації редагував газету «Нова Україна» у м.Києві, був арештований нацистами, загинув у Німеччині.

20 ч. – 380 років тому народився Мазепа Іван Степанович (1639-1709), військовий, політичний і державний діяч. Народився  на х. Мазепинці на Київщині, освіту отримав у Києво-Могилянській академії, цікавився усіма жанрами літературної творчості, з часом опанував вісім іноземних мов. Подальша служба у гетьмана Петра Дорошенка сформувала українські державницькі прагнення у майбутнього гетьмана України. Гетьманство припало на неймовірно  складні драматичні порухи – як міжнародні, так і приход на московський престол Петра І-кривавого, що не уможливило об’єднання українських земель в одну незалежну державу. Був ревним хранителем православ’я, за його гетьманування відбулося пожвавлення українського господарства, розквітала культура.

21 ч. – минає 90 літ від народження Мушкетика Юрія Михайловича (1929), письменника, громадського діяча. Народився у с.Вертівка на Чернігівщині, освіту здобув у Київському ун-ті, продовжив навчання в аспірантурі, редагував видання, очолював Спілку письменників України. У своїх творах відобразив історичний розвиток держави, роль особистості в ньому, це романи й повісті «Гайдамаки», «Яса», «Останній гетьман», «Жовтий цвіт кульбаби», «Чорний хліб» і ін., є автором публіцистики «Україна над прірвою».

24 ч. – 150 років від дня народження Кісилевської Олени Львівни (1869-1956), письменниці, журналістки,  громадсько-політичної та культурної діячки.  Народилася у с.Фільварки в Галичині у родині священика, з юних літ долучилася до жіночого руху в краї, до літературної праці, в оповіданнях, новелах відображала життя селянства і інтелігенції. По ІІ Світовій війні емігрувала за кордон, урешті,  до Канади, де невтомно продовжувала громадську і творчу діяльність, серед творів письменниці «Покутське село», «Осінньою порою», «Гей, там, у зелених верхах, «Подорож до Африки» тощо.

25 ч. – 1999 року загинув Чорновіл В’ячеслав Максимович (1937), політик, публіцист, літературний критик, діяч руху проти московського тоталітаризму, політв’язень, будівничий української державності, голова Народного Руху України, делегат Парламентської Асамблеї Ради Європи. Активно протистояв бувшій партрадянській номенклатурі у її демонічному намаганні підлаштувати-повернути втрачену владу.  Загинув за характерними для тоталітаризму – «нез’ясованих (до кінця) обставин».

26 ч. – 130 років тому народилася Герасимович Ганна Юліанівна (1889-1974), майстриня художньої вишивки і ткацтва, живописець. Народилася у с.Пилипче  в Галичині, мистецтву навчалася у Руському дівочому ін-ті у м.Перемишлі, ввійшла до спілки «Гуцульське мистецтво», займалася педагогічною діяльністю. У доробку майстрині декоративні килими, рушники, серветки, чоловічі
сорочки тощо. Створила вишиті портрети Івана Франка, Марка Черемшини, Тараса Шевченка, у доробку митця також і живописні твори. Брала участь у міжнародних виставках.

26 ч. – минає 110 років від народження Воронович Тамари Михайлівни (1909-1979), літературознавця, перекладача. Народилася у с.Піщанка на Поділлі, освіту отримала у Київському ун-ті, викладала зарубіжну літературу у Луцькому, Житомирському педінститутах, Київському ін-ті іноземних мов. Здійснила переклади українською низку творів видатних французьких письменників-класиків –  Ж. Верна, О. де Бальзака, А.Франса і ін.

27 ч. – 130 років від дня народження Кисіль Олександра Григоровича (1889-1942), театрального діяч, театрознавця. Народився у с.Красилівка на Чернігівщині, освіту здобув у Петербурзькому ун-ті, викладав у школах, а також у вишах, засновував театральні колективи, є автором праць з історії українського театру, це «Шлях розвитку українського театру», «Український актор Карпо Соленик» і ін. У 1937р. був репресований червоним московством, загинув у радянському концтаборі.

28 ч. – 1709 року укладено договір між гетьманом України  Іваном Мазепою і королем Швеції Карлом ХІІ. Перемовини відбувалися у с.Великі Будища на Полтавщині за участю кошового отамана Запорозької Січі Костя Гордієнка. Договір передбачав вільність і незалежність українських земель. Усе, завойоване Московією, але колись належне «руському» народові, мало бути повернене до Князівства Українського. Король  шведський зобов’язувався у союзній підтримці проти всіх ворогів Князівства.

28 ч. – 310 років тому народився Розумовський Олексій Григорович (1709-1771), військовий і державний діяч. Народився у с.Лемеші, Київський полк, Гетьманщина, нині – Чернігівщина, завдяки гарному голосу став півчим імператорського хору у Петербурзі, а згодом і впливовим сановником. Доклав вирішальних зусиль до відновлення в Україні Гетьманату та проголошення гетьманом свого молодшого брата Кирила, сприяв поновленню Київської Митрополії. Попри тривале перебування у московсько-азійському оточенні – серед піку інтриг і інших придворних негацій, був щедрим, великодушним, мав широкий розум, не забував про Україну.    


О.Змієвський, В Пилипенко, тов. «Просвіта», м.Бердянськ, Запорізький край, Україна, /proberdyansk.wordpress.com/