Sat05302020

Last update05:05:55 AM GMT

Profile

Layout

Direction

Menu Style

Cpanel
Back Страна Все найдорожче на світі

Все найдорожче на світі

  • PDF

ВІХИ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ. Травень 2019 року від товариства «Просвіта» ім. Т.Г.Шевченка:

12 травня – День матері.
15 травня – Міжнародний день родини.
16 травня – День вишиванки.
24 травня – День слов’янської писемності та культури.

 

4 ч. – 110 років тому народився Лінтур Петро Васильович (1909-1969), фольклорист, літературознавець, Народився у с.Горонда на Закарпатті, освіту здобув у Празькому ун-ті, вчителював у школах краю, з 1953р. доцент Ужгородського ун-ту. Увів до наукового обігу і розповсюдив на широкий загал сотні казок, легенд та балад Закарпаття і інших земель України, які ввійшли до збірок «Народні балади Закарпаття», «Казки зелених гір», «Дідо-Всевідо», «Три золоті слова» тощо.

8 ч. – 1919 року відбулося приєднання Закарпаття до Чехословацької Республіки. Це було чергове розтягування українських земель сусідніми державами в умовах довготривалого тяжкого становища українського народу Під зверхність сусіда на правах автономії ввійшли етнічні українські землі – Пряшівщина, міста Мукачеве, Ужгород, Хуст і ін. з прилягаючими землями.

13 ч. – минає 170 років від народження Панаса Мирного, спр. прізвище – Рудченко Панас Якович (1849-1920) письменника. Народився у м.Миргороді на Полтавщині, після навчання в церковному та світському училищах у ранньому віці розпочав трудову діяльність в різних земських установах, з часом розпочав і літературну творчість, збирав фольклорні матеріали. У доробку письменника романи «Повія», «Хіба ревуть воли, як ясла повні», повісті, новели, оповідання, які є безцінним скарбом у пізнанні життя українського народу. Письменник брав активу участь у громадському житті українства.

13 ч. – 110 років від дня народження Гайдабури Михайла Денисовича (1909-1942), письменника, критика, журналіста. Народився в с.Вербове, нині Пологівського р-ну  Запорізького краю, по закінченню Київського художнього ін-ту вчителював у рідному селі. Завдяки подальшій строковій військовій службі, врятувався від Голодомору. У міжвоєнний період працював у редакціях газет Пологівського та Гуляйпільського районів, загинув у Німецько-радянській війні. У доробку письменника оповідання «Межа», збірка прозових творів «У морі» і інші. Умови радянсько-московського тоталітаризму та продуцьовані ним трагедії – унеможливили не лише повний прояв і розвиток таланту митця, але й призвели до його загину.  

14 ч. – 140 років тому народився Матюшенко Панас Миколайович (1879-1907), громадський і політичний діяч, військовик. Народився у сДеркачі на Слобожанщині, з дитинства дружив з односельцем, майбутнім письменником Гнатом Хоткевичем, брав участь в українському національно-культурному русі, входив до складу Харківської Української студентської громади. Проходячи військову службу в імперському флоті, у червні 1905р. взяв участь і незабаром очолив повстання на панцернику «Потьомкін» проти московського царизму, проти поневолення народів. Про ці героїчні події написав спогади «Матроси Чорного моря».

15 ч. – минає 90 років від народження Лісняка Юрія Яковича (1929-1995), перекладача, художника-графіка. Народився у с.Ківшовата на Київщині, під час навчання у Київському ун-ті за політичні переконання був відправлений на 7 років московських концтаборів  за Полярним колом. Самостійно опанував основні європейські мови, робив блискучі переклади українською перлин світової літератури, це твори Б.Брехта, Г.Манна, Г.Мелвілла, Д.Лондона, В.Шекспіра, К.Чапека і багатьох інших, а також  збірок прислів’їв і приказок народів світу, всього переклав близько сотні творів. Займався також живописом і графікою.

18 ч. – День пам’яті жертв депортації кримсько-татарського народу. 75 літ тому 18-21 травня 1944р. московський тоталітарний режим насильницьки вивіз близько 200 тисяч громадян татарської національності з їх етнічних земель Кримського півострова – у табірні краї імперії, зокрема, до Узбекистану та прилеглі райони Казахстану, Таджикистану тощо, де велика кількість їх загинула від голоду. Депортацію режим приховував, блюзнірськи стверджуючи про нібито – добровільне переселення народу. В кінці 1970-их, дозволивши вигнанцям відвідувати Крим, кремлівський режим силами КДБ чинив протилежне.

19 ч. – 130 років від дня народження Євшана Миколи Йосиповича, спр. прізвище – Федюшка (1889-1919), літературознавця і критика, перекладача. Народився у м.Войнилові у Галичині, навчався у Львівському та Віденському  ун-тах, відбув І Світову війну, з поставанням Західно-Української Народної Республіки брав участь у формуванні національного війська. Став першим українським літературним критиком у виразі як основного фаху. Його головним девізом було – пробити вікно в Європу для української літератури, поєднати її з напрямками західноєвропейського письменства. Є автором збірок праць «Під прапором мистецтва», «Тарас Шевченко» і ін.

21 ч. – 130 років тому народився Зарицький Мирон Онуфрійович (1889-1961), математик, педагог, Народився у с.Могильниця в Галичині, освіту здобув у Львівському ун-ті, вчителював у гімназіях краю, став дійсним членом Наукового Товариства ім.Т.Шевченка, доктором філософії Був великим знавцем історії математики, його називали поетом формул, є автором праць «Теорія множин», «математика та формальна логіка» і ін. Донечка вченого Катерина Зарицка стала визначним діячем українського національно-визвольного руху..  

22 ч. – минає 140 років від народження Кричевського Федора Григоровича (1879-1947), художника, педагога. Народився у м.Лебедині на Слобожанщині, мистецтву навчався у Петербурзькій академії мистецтв, вдосконалював творчий фах у Відні. З 1913р. мешкав у Києві, очолював художнє училище. З поставанням Української Народної Республіки взяв участь у заснуванні Української академії мистецтв, був її ректором. Є автором славетного триптиха «Життя», в якому показав зовнішню красу людей, їх благородство, моральну силу та велич. У період німецько-радянської війни залишився в окупованому Києві, за що до кінця життя терпів гоніння від московського тоталітаризму.

22 ч. – 140 років від дня народження Петлюри Симона Васильовича (1879-1926), державного, військового та політичного діяча, публіциста, літературного і театрального критика. Народився у м.Полтаві, навчався в духовній семінарії, брав активну участь у протестних рухах в різних краях імперії, ув’язнювався царизмом, З поваленням режиму брав участь в українізації військових частин, ввійшов до складу Української Центральної Ради., відав військовими справами. З листопада 1918р по 1920р. входив до складу Директорії Української Народної Республіки, став Головним отаманом, а з травня 1919р. – Головою Директорії. Після поразки української революції, перебуваючи в еміграції, продовжував справу національного визволення, Став жертвою сталінського терору.

25 ч. – 1709 року було зруйновано центр Запорозького козацтва – Чортомлицьку Січ. То була помста дикого московства за царювання Петра кривавого – на намагання Гетьманської України під час війни між Московією і Швецією звільнитися від гибельного московського ярма. Москалі у дикій помсті нищили не тільки споруди Січі, не тільки козаків але й цивільне населення, у т.ч. – жінок і дітей, спустошуючи обширні території краю.

27 ч. – 160 років тому народився Саксаганський Панас Карпович,  спр. прізвище – Тобілевич (1859-1940), актор, режисер, драматург, педагог. Народився  у с.Кам’яно-Костувате на Херсонщині, ще школярем захопився влаштуванням аматорських вистав. Працював у трупах М.Кропивницького, М.Садовського, грав провідні ролі у п’єсах «Мартин Боруля», «Сто тисяч», «За двома зайцями» і ін., мав талант коміка. Є автором комедій «Лицеміри», «Шантрапа», а також спогадів «По шляху життя».

27 ч. – 140 років від дня народження Сіяка Остапа Михайловича (1879-1940), громадського діяча, фінансиста. Народився у с.Ляшки Муровані в Галичині, освіту здобув у Львівській технічній школі,  став організатором перших торгівельно-касових курсів  у м.Бучачі, працював у повітовій філії Всеукраїнського товариства «Просвіта». З поставанням Західно-Української Народної Республіки перебував на різних урядових посадах, обирався депутатом Української Національної Ради ЗУНР. У період польської окупації краю зазнав переслідувань за громадську діяльність, а згодом – і за московсько-совітської окупації Галичини – у жовті 1939р. був заарештований і незабаром розстріляний згідно з таємною ВКП(б)-ешною постановою від 5 березня 1940р.

27 ч. – минає 90 років від народження Іваничука Романа Івановича (1929-2016), письменника, громадського діяча. Народився в с.Трач на Косівщині  Галичини, освіту отримав у Львівському ун-ті, вчителював. Зазнав гонінь від московсько-компартійного режиму ще в студентські роки та у подальшому – за літературну творчість. У доробку письменника збірки новел «Прут несе кригу», «Не рубайте ясенів!, «Під склепінням храму», «Тополина заметіль»,.романи «Черлене вино», «Манускрипт вулиці Руської», «Четвертий вимір» і ін. Письменник очолював Товариство рідної мови, брав участь у підготовці і проголошенні доленосних рішень про українську державність.

31 ч. – 100 років тому народився Махновець Леонід Єфремович (1919-1993), літературознавець, історик, археолог, перекладач, бібліограф. Народився у с.Озера на Київщині, після повернення з німецько-радянської війни навчався у Київському ун-ті, працював в Інституті літератури ім.Т.Шевченка, здобув наукову ступінь доктора філологічних наук. За наукову працю про Григорія Сковороду був звільнений з роботи, але завдяки надходженню йому запрошення від Гарвардського ун-ту, – поновлений в Академії Наук УРСР. У доробку науковця понад 400 праць, ним здійснено переклад «Літопису Руського», досліджував історію літератури і культури України.

О.Змієвський, В Пилипенко, м.Бердянськ, Запорізький край, Україна, /proberdyansk.wordpress.com/