Sun01172021

Last update02:34:53 PM GMT

Profile

Layout

Direction

Menu Style

Cpanel
Back Город Що туристи забули в Бердянську восени?

Що туристи забули в Бердянську восени?

  • PDF

«Щось сезон не дуже вдалий в цьому році», розмірковував вголос таксист, який підвозив мене на роботу. «Півліта дощі, а восени, хто ж до нас поїде?». А, власне, чому до Бердянська не можна поїхати восени чи взимку? Майже щоразу, розмовляючи про туристів, бердянці говорять про літо, море, пляж. І для Бердянська це дійсно велика перевага.

 

Але ж є міста, до яких їздять цілий рік, і частина з них навіть не знаходиться на узбережжі. Що заважає Бердянську стати таким містом?
Діставшись до ноутбука, я почала пошуки. Чому люди їздять до інших міст, у яких немає моря? Переможцем серед відповідей стали різноманітні фестивалі. Музичні, екологічні, гастрономічні, театральні, психологічні, з розвитку особистості… Щороку фестивалів в Україні стає дедалі більше.
Не виключення й Бердянськ. Я пригадала більше 20 фестивалів, які проводились цього року. Але, більшість цих фестів теж проходить влітку. Ще трошки пошуків, і Гугл видав мені «осінній бердянський фестиваль» - фестиваль анімації РавликФест. Директорка фестивалю Алла Мельничук розповіла, чому вони вирішили провести фестиваль восени, та чому люди приїздять до Бердянську в жовтні.

Перше питання, чому ви поводите фестиваль не влітку?
- Для нашої команди це був свідомий вибір. Влітку в Бердяську походить безліч заходів, а ось восени дуже мало. Нам самим ставало нудно в місті. Щороку із завершенням літнього сезону життя в місті наче завмирало. От ми і вирішили, що РавликФест проводитимемо не влітку.

І це вже не перший РавликФест. Тобто люди приїздять?
- Так, цього року він пройде вчетверте. І з кожним роком аудиторія фестивалю росте. Найперший фестиваль був виключно для місцевих. На другий фест завітало 25 аніматорів. В минулому році було до 50 людей з інших міст. У 2019 ми очікуємо більше 100 аніматорів з усієї України і більше 1000 відвідувачів з Бердянська та регіону. Зараз фестиваль вже всеукраїнський, і це досягається в тому числі всеукраїнською рекламною компанією. Коли ми рекламуємо фестиваль, ми розповідаємо в першу чергу про місто, де він проходить.

Тобто фестиваль починався як міський захід?
- Фактично так. Бо для організаторів складно передбачити успіх заходу, який проводиться вперше. Ми спробували, людям сподобалось. Зараз учасники з інших міст пишуть нам впродовж року. Шукають можливості приїхати, де поселитись, як дістатись.

І все це організовуєте?
- Намагаємось. Спочатку нам здавалось, що оскільки захід восени, то нам буде дуже просто поселити всіх гостей. Що буде просто знайти заклад харчування, бо відпочивальники вже поїхали. Що буде просто знайти місце проведення, адже дуже мало запланованих заходів. Що просто буде розважити гостей, адже курортний сезон щойно скінчився. Але ось тут ми не вгадали. Рівно на День міста місто наче завмирає. Зачиняються майже всі атракціони, кафе, готелі, бази відпочинку, навіть деякі ресторани. А місця проведення для фестивалю в 300-1000 людей, яке б відповідало нашим вимогам, у місті просто немає.

Це якість фантастичні вимоги?
- Ні, навпаки дуже прості. Нам потрібні 1000 метрів квадратних площі без стін та зі стелею, мінімальним ремонтом, з розетками та робочими туалетами. В доступному для людей місці та щоб комфортно можна було принести\винести реквізит. Думаю, що плюс мінус подібні побажання будуть у більшості фестивалів, орієнтованих на інтерактив, на безпосередню участь гостей.
Для фестивалів, яким потрібна глядацька зала, є вибір – Міський палац культури, палац Софіт, Нафтохімік. Але нам вони не підходять, у нас багато майстерень зі зйомок анімації, декілька потоків лекцій, покази анімації, мистецькі проекти.

Якщо зважати на ці обставини, може краще не проводити фестивалі восени?
- Напевно так і виглядає. Але кожна справа на початку здається складною. Зараз в нас є багато партнерів, які розуміють що продовжувати туристичний сезон потрібно для міста. Підприємці бачать, що люди можуть привозити до міста гроші, незалежно від пори року. Починають залучатись до процесу. Цього року наш фестиваль не єдиний, який проходить в жовтні. Буде ще «Фестиваль думок», фестиваль соціальних проектів з інтригуючою назвою «ШО», ми входимо до команди організаторів «Інстафесту» Бердянська.

І на всі ці фестивалі приїдуть туристи?
- Може не так одразу. Щоб приваблювати туристів фестивалю, потрібне ім’я, хороша рекламна кампанія, репутація у цільової аудиторії. До того ж, Бердянську треба час для змін, щоб бути готовим приймати гостей увесь рік. Треба десь поселитись (а більшість баз відпочинку поки що не опалюються), десь розважатись окрім власне фестивалю, навіть доїхати до нас не така проста задача восени. З іншого боку, для того, щоб вкладати великі суми в розвиток інфраструктури, підприємці хочуть розуміти, чи виправдаються інвестиції завдяки «осіннім туристам». В короткій перспективі це виглядає, як замкнене коло: «Ми не знаємо, скільки приїде гостей, тож зачиняємо базу. Бази зачинені, тож ми не зможемо запросити гостей на фестиваль. Отже, не будемо проводити, і відчиняти бази не буде, для кого».  Але за останні три роки, з першого осіннього РавликФесту, я бачу позитивні зміни. Люди готові ризикувати. Поліпшується інфраструктура, з’являються нові фестивалі.  

Що потрібно, щоб ця тенденція продовжувалась?
- Мета будь-якого фестивалю – залучити якомога більше людей. Мета курортного міста – така сама. Вважаю, що люди, які працюють в цих сферах, повинні усвідомити, що в нас спільні цілі, й працювати разом.  
Дякую за розмову, і успіхів РавликФесту! Сподіваємось, наступного року до Бердянська приїдуть тисячі аніматорів, і місто буде до цього готове.

Марія Кушнір