Sat05302020

Last update05:05:55 AM GMT

Profile

Layout

Direction

Menu Style

Cpanel
Back ЕКСКУРСІЇ КАТАЛОГ: ЕКСКУРСІЇ БЕРДЯНСЬКИЙ РАЙОН Про туризм у Бердянському районі

Про туризм у Бердянському районі

  • PDF

Більша частина Бердянського району лежить на Причорноморській низовині (висота 30 – 100 м). Його територією протікають 11 річок Азовського басейну, найбільші з них – Берда та Обіточна з її притокою річкою Кільтичія, багато лиманів та солоних озер.

Район межує на заході з Приморським районом, на півночі – з Чернігівським та Куйбишевським районами Запорізької області, на сході – з Донецькою областю, з півдня омивається Азовським морем.

 

Всю територію району покривають степи. До всіх туристичних об’єктів району ведуть зручні асфальтовані шляхи, тобто можна доїхати автобусом, маршрутним таксі або автомобілем, а також до послуг туристів залізниця.

Території та об’єкти природно-заповідного фонду

1. Ботанічний заказник «Малюк»
Бердянський р-н, 5 км. на південний схід від с.Успенівка.
Середньо погорбована хвиляста рівнина. Ділянка цілинного степу, не розпаханого через складність рельєфу і високий рівень кам'янистості. Рослинність представлена лучно-степовими

2. Ентомологічний заказник «Цілинна ділянка»
Бердянський р-н, околиця с.Карла Маркса.
Середньо погорбована хвиляста рівнина. Ділянка цілинного степу, збереженого завдяки значній камянистості і нерівності рельєфу. Рослинність представлена лучно-степовими та справжньо-степовими з великою групою петрофітно-степових видів.     

3. Ентомологічний заказник «Вигін»
Бердянський р-н, в межах Дмитрівської с/р
Слабо погорбована хвиляста рівнина. Ділянка цілинного степу, збереженого через важкодоступність с/госп. обробки землі. Рослинність - справжньо-степові та петрофітно-степові види трав, дика шипшина.

4. Ентомологічний заказник «Балка Вовча»
Бердянський р-н, в межах земель Осипенківської с/р, на лівому березі Бердівського водосховища.
Схили балки мають невисокий рівень крутизни 12-15 градусів. Спрямування зі сходу на захід, впадає в Берду. Межі балки обсажені деревами листяних та хвойних порід, серед травяного покриву. Переважають лучно-степові види рослин. Лисиці, тхорі, байбачки та зайці - русаки. Назву балка отримала через численну колись тут популяцію вовків.
Підїзди асфальтовані (з'їзд з траси Одеса - Ростов поблизу с. Осипенко), 500 м. грунтівки.     

5. Ботанічний заказник «Зелена гора»
Бердянський р-н, с.м.т. Андріївка, 1 км на південо-захід.
Скелясте підвищення на правому березі р. Кільтичиї з вибалком. Обсажена деревами листяних та хвойних порід, серед травяного покриву переважають лучно-степові петрофітні види рослин.
Підїзди асфальтовані й грунтові (з'їзд з траси місцевого підпорядкування Бердянськ-Запоріжжя, поряд з сел. Андріївка) є місця для відпочинку.     

6. Ботанічний заказник «Цілинна ділянка»
Бердянський р-н, с. Полоузівка.
Середньо погорбована хвиляста рівнина. Ділянка цілинного степу, збереженого завдяки значній камянистості і нерівності рельєфу. Рослинність - лучно-степова та степова, з групою петрофітно-степових видів. Водяться байбачки та зайці - русаки.     

7. Ботанічний заказник «Шайтанова балка»
Бердянський р-н, біля с. Андріївка, 3 км на південно-захід.
Балка басейну р. Кільтичії (права притока). Рослинність представлена лучно-степовими та справжньо-степовими з великою групою петрофітно-степових видів.

8. Ботанічний заказник «Вишнева балка»
Бердянський р-н, околиця с. Карла Маркса.
Балка басейну р. Берестянки, правої притоки р. Берди. По краях балки широка смуга листяних насаджень, і чагарників. Трави переважно степові, з групою петрофітно-степових видів. Представлені виходи граніту у вигляді скель.     

9. Ентомологічний заказник «Балка Засоріна»
Бердянський р-н, в межах земель Осипенківської с/р., на лівому березі Бердівського водосховища, за 2 км. вище від греблі.
Крутість схилів балки становить близько 15 градусів. Направленість зі сходу на захід.
За місцевими переказами, балка названа іменем козака Засорина, який мав там свій хутір наприкінці 18 початку 19 ст. Гирло балки виходить до Бердівського водосховища. Рослинність - лучно-степова та степова, з групою петрофітно-степових видів. По краях балки широка смуга листяно-хвойних насаджень. На камянистому річковому березі є стихійні місця для відпочинку. Під'їзд від траси Одеса-Ростов ґрунтовою дорогою 2 км.     

10. Ентомологічний заказник «Балка біля ставка»
Бердянський р-н, ДП "Бердянське лісове господарство" - 42 га, Андрівська с/р - 2 га, 1 км на схід від с. Шовкове.
Слабо погорбована хвиляста рівнина. Ділянка листяних насаджень, зокрема шовковиці, з фрагментами цілинного степу, збереженого завдяки заболоченості і складності рельєфу. Рослинність представлена лучно-степовими видами трав. Водяться тхорі, байбачки та зайці - русаки.     

11. Скеля «Висока скеля», заповідна з 1972р.
Бердянський район, Миколаївська сільська рада, 500 м. від села.
Скеля висотою 15 м, на березі ріки, з інших сторін оточена польовою рослинністю. На правому березі р. Берда, зі сходу омивається рікою (рослинність - очерет), з інших сторін - продовження скелястого берегу. Кафе за 1,5 км. Асфальтовані і грунтові підїзди.     

12. Скеля «Віслюкові вуха», заповідна з 1972 р.
Бердянський район, Миколаївська сільська рада, 2 км на південь від села на правому березі р. Берда.
Скелястий масив у вигляді підкови, витягнутий вздовж берега ріки, розділений на окремі скельні сегменти. Із заходу оточений значним масивом цілинного степу з вибалком. Загальна довжина масиву - 1,5 км.
Назву скелястому урочищу дала найвища зі скель, увінчана двома кварцитовими дайками. Гранітні скелі під дією вивітрювання отримали різноманітних живописних форм. Серед рослинного покриву домінують чабрець звичайний і ковила. Ширина русла ріки тут розширюється, камянисті береги порізані бухточками. Гніздяться дикі качки, кулики, чаплі.
Підїзди асфальтовані, 500 м грунтівкою.     

13. «Філонова балка»
Бердянський р-н, околиця с. Калайтанівка.
Балка становить собою неглибоку скелясту ущелину, яка спускається до Берди.
Назва походить від прізвища першого поселенця в цій місцині. В ній протікає струмок, є й мініатюрний водоспад. За ним струмок перетинає скелястий каньйон з прямовисних скель з глибокими нишами. У розщілинах ховаються папороті, 5 видів з яких є реліктовими. На схилах ростуть дерева і чагарники, болотні та лугові трави. Це залишки колишнього байрачного лісу. На скелях ростуть авринія скельна, проліска дволистна, фіалка духмяна.
Підїзди асфальтовані, 200 м грунтівки.      

14. «Стара прісноводна криниця з цілиною»
Бердянський р-н, околиця с. Калайтанівка, 8 км від центру.
Розміщена у балці, яка впадає в Берду, в 700 м від ріки. "Знайдена криниця" (джерело серед гранітних скель), тут річка, круто повернувши на південь створила чудовий куточок природи. Вода має достатню мякість, гарний смак. Тут збережена особлива полиново-типчаково-ковильна флора. У розщілинах мешкають кажани.
Під'їзд асфальтований від мосту через Берду, 400 м. по грунтівці.

15. «Гранітні скелі»
Бердянський р-н, в межах земель Миколаївської с/р.
Окремо стоячі гранітні скелі поблизу річки Берда. Є частиною гранітних виходів Приазовського кристалічного масиву.
Підїзди асфальтові і грунтові.     

16. «Захарівська фортеця»
Бердянський р-н,на південь від с. Калайтанівка, правий берег р. Берда.
Земляні вали у вигляді 12-кутної зірки, розташовані на домінуючій висоті (водорозділ). Тут збережено фрагмент реліктового ковилово-типчакового степу: всього близько 300 видів травяних рослин. Серед них рідкісні та ендемічні види - льон Черняєва, півонія вузьколиста, дика цибуля, гіацинтник Палласа, тюльпан змієлистний, різноманітні види ковилу. Основу травостою складають злаки: типчак, ковила, пирій волосоностний. Живуть куріпки, перепели.     

17. Земляний курган з цілиною
Бердянський р-н, околиця с. Софіївка, 1 км на північ від села.
На водороздільному підвищенні. Археологічна памятка - курганне поховання епохи бронзи з ділянкою нерозпаханого (ковилово-типчакового) степу.

18. «Ділянка узбережжя Азовського моря»
Бердянський р-н, в межах земель Луначарської с/р, берег Азовського моря, 1,5 км на схід від села.
Урвиста частина берегової лінії (південний схил). Ділянка морського узбережжя з частиною схилу. Рослинність - лучно-степова та степова, з групою петрофітно-степових видів.
Підїзди асфальтовані, 200 м грунтівки, є стихійні місця для відпочинку.      

19. Земляний курган з цілинкою
Миколаївська сільська рада, за 3,5 км від села на захід.
На водороздільному підвищенні (правий берег р. Берди). Археологічна пам'ятка - курганне поховання епохи бронзи з ділянкою нерозпаханого (ковилово-типчакового) степу.

20. «Горна гряда з кам’янистими розсипами»
Бердянський р-н, с. Калайтанівка.
На правому березі Берди окреме гранітне пасмо, звернене на південь. Пасмо виокремлених скель біля урізу води. Складається з багатьох мінералів. На скелях ростуть авринія скельна, про ліска дволистна, фіалка духмяна.

21. Скеля «Кристал» і скеля «Кварцитова»
Бердянський р-н, на схід від с. Радивонівка 1 км.
Гранітні, окремо стоячі скелі серед польової рослинності. Як і навколишні скельні масиви, являють собою денудаційні остатки Приазовського кристалічного масиву. Скелі пронизано шарами кварцу, який імовірно утворено з піску.     
 
22. «Цілинна ділянка»
Бердянський р-н, кв. 14, виділ 3-9 ДП "Бердянське лісове гоподарство"
Слабо погорбована хвиляста рівнина. Рослинність представлена лучно-степовими видами трав. Підїзди асфальтовані.

23. «Лисяча балка»
Бердянський р-н, Дмитрівська сільрада, 2 км на пывденно-захід.
Середньо-погорбована хвиляста рівнина. Крутість схилів балки становить 20-22 град. Балка входить до басейну Азовського моря. Площа - 5 га, глибина 40-45 м, довжина 0,7 км у середній частині розділяється на 2 рукави. Навколо балки збереглася невелика смуга цілинної степової рослинності. Тут домінують злаки - ковила Лессінга, типчак, костер безостий. Також присутні: шавлія лугова, шавлія поникла.
Під'їзд від траси Одеса-Ростов грунтівкою 500 м. З'їзд з траси за 20 км. на захід від Бердянська.

24. «Ближні Макорти»
Східна околиця м. Бердянськ
Середньо-погорбована хвиляста рівнина. Ділянка листяних насаджень з фрагментами цілинного степу. Під'їзд асфальтовим та ґрунтовим автошляхами.

25. Вікові дерева клену гостролистого 110 - 115 років, 160 років
Бердянський р-н, 15 дистанція шляху Запорізького відділення Придніпровської залізниці, біля залізничної будки пікет 203 км
Слабо погорбована хвиляста рівнина. Вікові дерева на ділянці цілинного степу

26. «Балочка лугова»
Бердянський р-н, с. Шовкове
Слабо погорбована хвиляста рівнина. Ділянка цілинного степу, збереженого через важкодоступність сільськогосподарської обробки землі (вибалок). Ділянка листяних насаджень, зокрема, шовковиці, з фрагментами цілинного степу.

27. «Степова цілина»
Бердянський р-н, на землях Придніпровської залізниці 189-190 км. Поблизу станції Трояни.
Починається від моста на шосе Ростов - Одеса і тягнеться до ст. Трояни. Включає цілинний степ та прилеглу до нього балочку басейну р. Кільтичії де налічується понад 250 видів степових рослин. Під'їзд асфальтовим та ґрунтовим авто-шляхами.

28. «Скеля Сова Пимонова»
Бердянський р-н, на землях К. Марксівської сільради с. Калайтанівка, 1,5 км на пывденно-захід від центру.
Окрема гранітна скеля, на правому березі Берди. Входить до пасма виокремлених скель біля урізу води. Складається з мінералів: альмандину, ільменіту та рутилу. Поряд зарості очерету і кущів глоду шипшини.     

29. Бердянське водосховище
Заказник. Землі Бердянського міськводоканалу.
Середньо-погорбована хвиляста рівнина. Крутість схилів балки становить 20-25 град. Насаджені листяні та хвойно-листяні гаї (сосна, тополя). Рослинність - справжньо-степові та петрофітно-степові види трав, дика шипшина. Під'їзди асфальтовим та ґрунтовим авто-шляхами (з'їзд з траси Одеса- Ростов поблизу с. Осипенко).

 

Заклади культури і мистецтв

Народний музей села Осипенко. Районний туристично-інформаційний центр (РТІЦ)
Адреса: 71160, Запорізька обл., Бердянський р-н, с.Осипенко, вул. Соколова, 16.
Телефони: (097)730-07-07, (093) 934-50-54, (093) 934-50-53
Відкритий у 1968 р. Музей має експозиційні розділи: археологія, заселення краю, село в період існування Азовського козацького війська (1832-1865рр.), в часи визвольного селянського (махновського) руху 1918-1921рр., у роки Великої Вітчизняної війни. Окрема експозиція присвячена життю та діяльності льотчиці - героїні П.Д. Осипенко.
З 2009 року при музеї працює районний туристично-інформаційний центр "Рідними стежинами приазовського степу". Музей знаходиться поблизу траси Одеса - Ростов, в центрі населеного пункту поряд з меморіальним комплексом в парку села. За 50 м знаходяться автостоянка, кафе, дитячий майданчик.
Історико-культурні пам’ятки
 
Пам’ятник Поліні Данилівні Осипенко – льотчиці, Герою Радянського Союзу
Місцезнаходження: Запорізька обл., Бердянський район, с. Осипенко, центр села, в сільському парку, на меморіальному комплексі
Бронзове погруддя льотчиці П.Д.Осипенко (1905-1939) на п'єдесталі з чорного граніту, встановлено на батьківщині героїні 22 червня 1941 р. Під час урочистя стало відомо про початок війни, тож на мітингу відбувся запис перших добровольців села і району, які невдовзі вирушили на фронт. В роки окупації села скульптуру було відправлено на завод Азовсталь (м. Маріуполь) для переплавки, однак робітникам заводу вдалося її врятувати. Після звільнення Приазов'я у 1943 р. памятник було відновлено. Поряд музей, зупинка громадського транспорту, автостоянка, кафе, крамниці.
 
Братське воїнське поховання повстанців-махновців с. Новоспасівки (нині-Осипенко) 1919 р.
Місцезнаходження: Запорізька обл., Бердянський район, с.Осипенко, центр села, в сільському парку, поряд з музеєм.
Поховання праху 18 повстанців, що загинули в боях з білогвардівськими військами з'єднаннями у Приазов'ї з військовими почестями відбулось в листопаді 1919 р., після звільнення повстанців формуваннями Північного Приазов'я від денікінців, під керівництвом Новоспасівського Волревкому, командира Азовського корпусу Повстанської армії України (махновців) Т. Вдовиченка і командарму повстанської Н. Махна. (фото в експозиції музею).
Трохим Вдовиченко, повний георгіївський кавалер за першу світову війну і найшановаший серед селян Приазовя командир повстанців, розстріляний рішенням трійки НК РСФР в травні 1921 р. у м. Олександрівськ (Запоріжжя). Місце поховання невідоме.
Монумент з каменю і залізобетону встановлено у 1982 р. на єдиному збереженому у Бердянському районі повстанському похованні. Поряд музей, меморіальний комплекс села, автостоянка, кафе.
 
Пам’ятник - літак на честь подвигу Героя Радянського Союзу П. Д. Осипенко
Місцезнаходження: Запорізька обл., Бердянський район, с. Осипенко, на трасі Одеса-Ростов, біля мосту через р. Берда, на вїзді в центральну частину села.
Монумент встановлено у 1980 р. Літак - МіГ-15, на металевому постаменті, залізобетонний подіум, площадка вимощена залізобетонними плитами, впорядковані зелені газони.
Село розташовано на березі річки Берда, за 23 км від м. Бердянська по трасі в сторону Маріуполь, Ростов; є можливість рибалити, розташувати на березі намети. Клімат характерний для степів; середньорічна температура +10 С.
  
Меморіальний комплекс на честь воїнів-визволителів
Місцезнаходження: Запорізька обл., Бердянський район, сел. Андріївка. Центральна плоша селища
Меморіальний комплекс. 72 радянські воїни, що загинули в бою під час визволення Андріївки у вересні 1943 р. поховані на меморіалі. Поряд - парк, закладений 1966 року. Також поряд декілька кафе, їдальня, магазини, автостоянки й крамниці.

Пам’ятник генерал-лейтенанту А. Смирнову
Місцезнаходження: Запорізька обл., Бердянський район, с.Шевченкове, центр села.
Командуючий 18-ю армією, генерал А.К. Смирнов, героічно загинув разом зі штабом армії в бою в оточенні 8 жовтня 1941 р. відмовившись від здачі в полон, поблизу сусіднього села Попівка (тепер-Смирново) Куйбишевського р-ну. В знак поваги до проявленої доблесті, похований німцями з відданням військових почестей. Погруддя встановлено на гранітному постаменті. Поряд розташовані кафе, автостоянки. Асфальтована дорога місцевого значення.

Пам’ятник членам комуни ім. Комінтерну
Місцезнаходження: Запорізька обл., Бердянський район, с.Долинське, центр села
Встановлено у 1972 р. на честь 50-річчя комуни "Комінерн" у с. Долинське. Автодорога асфальтована від м. Бердянськ і райцентру - сел. Андріївка (місцевого значення). Поряд автозупинка громадського транспорту і автостоянка, кафе.
Історико-архітектурні споруди
 
Залишки Захарівської фортеці
Місцезнаходження: Запорізька обл., Бердянський район, с. Калайтанівка, 1,5 км на південь від села
У другій половині 18 ст. (1770-ті рр.) з метою ліквідації турецької та тарської загрози, і відкриття вільного виходу до берегів Чорного та Азовського морів була побудована Дніпровська лінія укріплень. Захарівська фортеця була побудована на річці Берда. Назву одержала на честь тогочасного військового діяча Захарія Чернишова.
В період існування Азовського козацького війська (1832-1865 рр.) у ній відбували службу козаки війська. Добре збережені фортечні земляні укріплення у вигляді восьмикутної зірки. Від с. Калайтанівка 1,5 км грунтовою дорогою.

Залишки Петрівської фортеці
Місцезнаходження: Запорізька обл., Бердянський район, с. Новопетрівка, у межах південно-західної частини села
У другій половині 18 ст. (1770-ті рр.) з метою ліквідації турецької та тарської загрози, і відкриття вільного виходу до берегів Чорного та Азовського морів була побудована Дніпровська лінія укріплень. Петрівська фортеця була побудована у гирлі річки Берда Назву одержала на честь тогочасного військового діяча Петра Румянцева. В період існування Азовського козацького війська (1832-1865 рр.) у ній відбували службу козаки війська, розміщалиь штаб і канцелярія Війська. Розташована на березі моря. На місці валів сучасні квартали с. Новопетрівка. Клімат характерний для степів; середньорічна температура +10 С.
Асфальтовані підїзди, поряд охороняємі автостоянки, пляж, кафе й столові, дитячі майданчики.

 

Оздоровчі заклади Бердянського району

ДОК “Стріла”

Новопетрівка вул.Степова ,2, тел. 98278. Українське державне підприємство поштового зв’язку “Укрпошта”

ДОТ “Чарівний острів”

Новопетрівка вул. Піонерська, 14, тел. 20061, 98253. ТОВ “Бердянськ-автотранс”

ДОУ “Весна”

Новопетрівка вул. Піонерська, 16, тел. 98216. Запоріжсільгосп
оздоровниця

База відпочинку виходного дня” Плутон”

Новопетрівка, тел. 0668056790. ТОВ “Плутон” Луганська обл..м.Антрацит

База відпочинку “Граніт”

Новопетрівка, тел. 0963698646. Куйбишевський гранкар’єр

База відпочинку “Стара фортеця”

Новопетрівка вул Набережна, тел. 98270, 23219. ЗАТ “Механомонтаж”

База відпочинку “Хімік”

Новопетрівка вул.Піонерська, тел. 18 98254, 42484. СПП “Об’єднання Азот” дир..Кушка М.Т.   

База відпочинку “Росія”

Новопетрівка вул.Піонерська ,20 тел. 98162. ПСП АФ “Росія”

База відпочинку “Петровська фортеця”

Новопетрівка вул.Садова, тел. 98199, (044)2951268, 2951152. ЗАО НПФ “Укрспецмонтажпроект” м.Київ, дир. Назаренко А.М.   

База відпочинку “Петровська фортеця”

Новопетрівка вул.Садова, тел. (278) 96330 , 96335. Запорізький племптахосовхоз.

База відпочинку “Петровська фортеця”

Новопетрівка вул.Садова, тел. (245) 41185, 97521. Гуляйпльське птахофабрика   

База відпочинку “Комунар”

Дмитрівка, тел. (265) 79736. АФ “Комунвар” Пологівський район с.Константинівка

База відпочинку “Україна”

Дмитрівка, тел. 265-22208, 265-323-36. АФ “Україна-нова” м.Пологи

База відпочинку “Росинка”   

Дмитрівка, тел. 92645, 92444,92850. ТОВ “Урожай”

База відпочинку “Гвоздика”

Луначарське, вул. Космічна,47. ТОВ “Гранд-ЛТД”

База відпочинку “Пам’ять”

Дмитрівка, тел. (06274)4-2442, 43032. Соледарський спортклуб “Артемсіль” м.Солевар

База відпочинку “Мир”

Дмитрівка, тел. 94-118, 91-133. ТОВ АФ “Мир” Чернігівський район

База відпочинку “Шторм”

Дмитрівка, тел. (05672) 6-0931, 52219. Ф/Х “Штор” Дніпропетровська обл. Павлоградський р-н с.Богуслав

База відпочинку “БАС”

Дмитрівка. ТОВ “БАС” Пологівський район с.Тарасівна

База відпочинку “Тюльпан”

Луначарське вул.Курортна, тел. 92551. Стаханівська міська адміністрація

База відпочинку “Ямал”

Луначарське вул.Космічна, тел. 92-685. ДБУ-“22”

База відпочинку “Троянда”

Лначарське вул.Космічна, тел. (05993) 23696, 24463. Новомосковський ЖБ і ЄТП

База відпочинку Авіатор”

Луначарське вул.Курортна, тел. 65-3333. Запорізький авіаційний коледж.

Справки по телефону